Остеоартроз дрібних суглобів

Остеоартроз дрібних суглобів (пальців рук і ніг) являє собою дегенеративно-дистрофічних захворювань. Ця патологія міжфалангових суглобів зустрічається рідше остехондроза або гонартроза. У переважній більшості випадків він вражає жінок в постклімактеричному періоді. Прогресування хвороби найчастіше викликає болі в кистях і порушення рухової функції пальців рук, що може привести до інвалідності - втрати здатності до праці і самообслуговування. Артроз дрібних суглобів рук розвивається при порушенні кровообігу і харчування хрящової прошарку внутрішньосуглобових поверхонь кісток. В результаті хрящ стоншується і втрачає свою еластичність. Порушується синтез синовіальної рідини, руху стають болючими, виникає запалення уражених тканин.

ПЕНЗЛИК
В НОРМІ

ПЕНЗЛИК
уражені ОСТЕОАРТРОЗОМ

 

Діагноз остеоартроз дрібних суглобів виставляється на підставі скарг пацієнта, даних об'єктивного огляду та лабораторних показників, а також рентгенологічного дослідження.

Рентгенографія дрібних суглобів кистей і стоп - обов'язкова діагностична процедура, що призначається при підозрах на артроз або інші пошкодження суглобів. Переваги рентгенографії очевидні - методика доступна практично в будь-якому медичному закладі, її проведення абсолютно безболісно, не вимагає підготовки, а результат дослідження може бути отриманий протягом декількох хвилин. Рентгенографія дозволяє встановити характер патологічних змін, їх локалізацію, поширеність, ступінь вираженості, а також оцінити динаміку проведеної медикаментозної терапії.

Виділяють 4 рентгенологічні стадії захворювання, що відображають прогресування артрозу в дрібних суглобах кистей і дистальних відділів стоп.

Для більш точної діагностики прогресування захворювання необхідно використовувати більш чутливу технологію, таку як мікрофокусная рентгенографія суглобів, яка використовується для оцінки динаміки змін в дрібних суглобах кистей.

Оскільки ураження суглобів кистей і стоп є характерними ознаки ревматоїдних і обмінних захворювань (наприклад, подагри), то для точного діагнозу необхідне проведення не тільки рентгенографії, а й біохімічного дослідження крові.