Остеоартроз колінного суглоба

Остеоартроз колінного суглоба (гонартроз) - хронічне захворювання, при якому відбувається прогресуюче руйнування хрящової тканини колінного суглоба і порушення його функції.

Найчастіше виникає у літніх людей (первинний гонартроз), але може зустрічатися в будь-якому віці (вторинний гонартроз). Вторинний гонартроз розвивається, як правило, в результаті травми, різних порушень обміну речовин, деяких ендокринних або інфекційних захворювань.

Залежно від вираженості клінічних проявів виділяють три стадії гонартрозу: від першої, при якій болю в суглобі виникають періодично після навантажень, до третьої, важкої стадії артрозу, коли суглоб значно зруйнований, а болю стають практично постійними.

ЗДОРОВИЙ КОЛІННИЙ СУГЛОБ

КОЛІННИЙ СУГЛОБ уражених ОСТЕОАРТРОЗОМ

Діагноз гонартроз виставляється на підставі скарг пацієнта, даних об'єктивного огляду і рентгенологічного дослідження.

Рентгенографія колінного суглоба - класична методика, що дозволяє уточнити діагноз, встановити вираженість патологічних змін при гонартрозе і спостерігати за динамікою процесу, роблячи повторні знімки через деякий час. Через свою доступність і низьку вартість вона до цього дня залишається основним методом при постановці діагнозу гонартроз. Крім того, даний спосіб дослідження дозволяє виключити інші патологічні процеси (наприклад, пухлини) в великогомілкової і стегнової кістки.

На початковій стадії гонартрозу зміни на рентгенограмах можуть бути відсутні. В подальшому визначається звуження суглобової щілини і ущільнення субхондральної зони. Суглобові кінці стегнової та особливо великогомілкової кістки розширюються, краю виростків стають загостреними.

При вивченні рентгенограми слід враховувати, що більш-менш виражені зміни, характерні для гонартроза, спостерігаються у більшості людей похилого віку і не завжди супроводжуються патологічними симптомами. Діагноз гонартроза виставляється тільки при поєднанні рентгенологічних і клінічних ознак захворювання.

В даний час поряд з традиційною рентгенографією для діагностики гонартрозу використовуються такі сучасні методики, як комп'ютерна томографія колінного суглоба, що дозволяє детально вивчити патологічні зміни кісткових структур і магнітно-резонансна томографія, що застосовується для виявлення змін в м'яких тканинах.