Наслідки спорту для суглобів
1. Футбол / Хокей. Посттравматичний артроз колінного суглоба
2. Лижі / сноуборд. Посттравматичний артроз гомілковостопних суглобів
3. Теніс / гольф. латеральний епікондиліт
Спортивні травми незмінні супутники не тільки професійних спортсменів. Мода на здоровий спосіб життя і повсюдне захоплення різноманітними видами фізичної активності крім безперечних плюсів для здоров'я таять в собі підвищені ризики травмування і захворювань суглобів. Якщо раніше артрози були характерні тільки для людей поважного віку, то в наші дні, все частіше ці дегенеративно-дистрофічні захворювання суглобів виявляються у молодих, активних і, здавалося б, що стежать за своїм здоров'ям людей. Чому так відбувається і чого варто побоюватися, займаючись тим чи іншим видом спорту?
Футбол / Хокей
Посттравматичний артроз колінного суглоба
Трибуни завмерли в напруженому очікуванні, небезпечний момент - нападник виходить один на один з суперником! Підкат, удар ... і гол ?! Ні! - розрив хрестоподібних зв'язок колінного суглоба. З такою травмою стикаються не тільки професійні футболісти і хокеїсти, але, і гравці аматорського рівня.
Лікування розриву зв'язок має на увазі тривалу іммобілізацію, тобто знерухомлення протягом декількох місяців колінного суглоба, а це в свою чергу загрожує розвитком інших суглобових проблем. Справа в тому, що на тлі функціонального «бездіяльності» хрящова тканина не оновлюється, а, отже, не виробляє достатню кількість синовіальної рідини. Такий стан стає пусковим фактором для початку розвитку посттравматичного артрозу.
За даними статистики, розрив хрестоподібних зв'язок колінного суглоба в 20-60% випадків призводить до розвитку артрозу.
Посттравматичний артроз - це захворювання, при якому відбувається руйнування хряща, що вистилає суглобові поверхні. Пошкодження хряща викликає в суглобі процес вторинного запалення, яке ще сильніше руйнує хрящову пластинку. Порочне коло замикається.
Симптоми посттравматичного артрозу
Як і будь-який інший остеоартроз, посттравматичний артроз колінного суглоба проявляється болем і обмеженням рухливості.
Біль на початковій стадії артрозу носить помірний характер, і виникає під час руху. Характерною особливістю больового синдрому при артрозі є поява болю при підйомі або спуску по сходах. Ще одним типовим ознакою артрозу служить «стартова біль» - виникнення неприємних відчуттів в коліні в момент початку рухів, наприклад, після нічного сну.
У міру прогресування артрозу з'являються і болю в спокої, і нічні болі. Постійний ниючий біль в колінному суглобі, яка не вщухає навіть у спокої, порушує сон, і значно знижує якість життя людини.
Крім больового синдрому, в симптоматиці артрозу має значення і обмеження рухливості в суглобі. Руйнуючись, хрящ заміщається більш щільною кістковою тканиною, що поступово зменшує амплітуду рухів в суглобі, а згодом через кісткового зрощення зчленовуютьсяповерхонь, розвивається анкілоз - повна нерухомість суглоба.
Діагностика артрозу
Якщо у спортсмена-професіонала або аматора через кілька місяців після травми коліна, з'являються болі в суглобі, то найбільш вірогідний діагноз - це артроз. Щоб підтвердити свої здогадки, лікар призначить рентгенографію - основний скринінговий метод діагностики. На рентгенографічних знімку на артроз вказують:
- звуження суглобової щілини;
- наявність кісткових розростань - остеофитов;
- ущільнення кісткової тканини під хрящової платівкою - субхондральний склероз.
Однак рентгенологічне дослідження не завжди відповідає на всі питання лікаря-діагноста. Більш інформативним методом діагностики є магнітно-резонансна томографія (МРТ). Томографія дозволяє досконально вивчити стан зв'язок, менісків, суглобового хряща і капсули.
Для точної діагностики в останні роки широко використовується артроскопія. Це візуалізація порожнині суглоба за допомогою введеної в порожнину суглоба відеокамери.
Лікування посттравматичного артрозу
Основні принципи лікування захворювань суглобів, як правило, добре відомі тим, хто стикається з травмою колінного суглоба. Розвантаження коліна за допомогою спеціально підібраних ортезів, курси фізіотерапії, особливі гімнастичні вправи, а також нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ) для купірування больового синдрому.
В останні роки широке поширення одержали ін'єкційні хондропротектори на основі біоактивного концентрату, отриманого з дрібної морської риби. Препарати, містять в своєму складі компоненти, що сприяють регенерації хрящової тканини і дозволяють домогтися довгострокового результату, а не тимчасового полегшення больового синдрому.
Лижі / сноуборд
Посттравматичний артроз гомілковостопних суглобів
Любителі лиж або сноуборду з нетерпінням чекають, коли ж в горах випаде сніг. Попереду яскраві емоції, драйв і адреналін. Все добре, за винятком маленької ложки дьогтю - небезпеки травми. Найчастіше лижників як і сноубордистів підстерігає перелом щиколоток. А це завжди тривала іммобілізація і вторинне руйнування хряща, що вистилає суглобові поверхні таранної і великогомілкової кістки. Так розвивається посттравматичний артроз гомілковостопних суглобів.
Артроз лижника або сноубордиста не завжди пов'язаний з травмою, нерідко йому сприяє підвищене навантаження на гомілковостопний суглоб, яка супроводжує зимові види спорту.
Симптоми та діагностика артрозу
Перші симптоми захворювання з'являються зазвичай через кілька місяців після закінчення сезону. Найчастіше, ще до появи болю в гомілковостопному суглобі звертають на себе увагу хрускіт при русі суглоба і набряк щиколоток і стоп, пов'язаний з порушенням мікроциркуляції. Поступово приєднується біль в гомілкостопі при фізичному навантаженні, з'являється накульгування, людина помічає, що не може так само активно, як раніше, згинати або розгинати стопу.
Точний діагноз може поставити тільки лікар, грунтуючись на результатах рентгенологічного обстеження. Характерна рентгенографічна картина при артрозі гомілковостопного суглоба виявляє:
- зменшення висоти суглобової щілини між таранної і великогомілкової кісткою;
- поява кісткових розростань по краях суглобових поверхонь;
- підвищення щільності кістки в зоні, розташованій безпосередньо під хрящем.
Лікування
Принципи лікування артрозу гомілковостопного суглоба такі ж, як і при лікуванні артрозу інших локалізацій. На час загострення необхідно забезпечити спокій ушкодженому суглобу (припинити спортивні заняття, носити ортез або бинтувати суглоб), купірувати больовий синдром (з цією метою традиційно використовують НПЗЗ) і попередити подальше руйнування хряща. Для цього вже в базисної терапії застосовують препарати сприяють регенерації хрящової тканини - хондропротектори. Це єдина група сучасних засобів, яка впливає безпосередньо на причину і патогенез артрозу, а не тільки усуває симптоми.
Сучасні хондропротектори на основі біоактивного концентрату містять комплекс біологічно-активних речовин (хондроїтин сульфат, амінокислоти, мікроелементи) завдяки яким вдається:
- Прискорити процес відновлення хряща;
- Активізувати вироблення колагену і мукополісахаридів;
- Захистити хрящ від надмірних навантажень і інших факторів;
- Зняти запалення в суглобі, яке часто супроводжує остеоартрозу.
Через анатомічні особливості голеностопа, при артрозі цього суглоба хондропротектори рідше, ніж при лікуванні артрозу коліна вводять безпосередньо в порожнину суглоба. Найчастіше застосовують внутрішньом'язові ін'єкції, які також надають захисну дію на хрящову тканину.
Теніс / гольф
Латеральний епікондиліт
Якщо гольф в Україні розповсюджений не так широко, як на Заході, то любителів пограти в теніс у нас більш ніж достатньо. Неправильна техніка удару або ракетка більшого, ніж потрібно ваги, викликають перевантаження сухожиль. Це призводить до постійної травматизації зв'язкового апарату і розвитку хронічного запалення сухожиль в області надвиростків ліктьового суглоба. Виникає захворювання, яке так і називається - «лікоть тенісиста або гольфіста».
Для довідки: надмищелок ліктьового суглоба - це кістковий виступ, який необхідний для фіксації м'язів і зв'язок. Він не бере участь в утворенні суглоба. Виділяють латеральний надмищелок, розташований на зовнішній поверхні, і медіальний - з внутрішньої сторони суглоба.
Але не тільки теніс або гольф можуть привести до епіконділіта. «Неспортивну» причинами цього стану є:
- професійна діяльність, пов'язана з постійним перенапруженням кисті (типова проблема офісних працівників);
- носіння важких предметів;
- домашнє консервування (тривалі одноманітні рухи пензлем).
Очевидно, що у правшів частіше виникає правобічний епікондиліт, а у лівшів, захворювання частіше розвивається в лівому ліктьовому суглобі.
Симптоми і діагностика епіконділіта
Основна ознака епіконділіта - біль, що підсилюється при натисканні на лікоть. Однак больовий синдром в області ліктя може зустрічатися і при інших захворюваннях, наприклад артритах або артрозі. Відрізнити епікондиліт від інших уражень ліктьового суглоба допомагають характерні ознаки болю:
- біль з'являється під час згинання (медіальний епікондиліт) або розгинання пальців (латеральний епікондиліт);
- біль в лікті з'являється при русі в лучезапястном суглобі;
- біль відсутній при русі в лікті, незважаючи на те, що проектується вона саме там.
Іноді досить характерних скарг і об'єктивного огляду пацієнта, щоб зрозуміти, що причиною болю став епікондиліт. Однак вкрай важливо, особливо у спортсменів не пропустити перелом надвиростка, який може проявлятися схожими симптомами. Ось чому, обов'язковим методом діагностики є рентгенографія.
Через те, що в запальний процес залучені зв'язки, які не "видно» на рентгенографії, останнім часом для діагностики все частіше вдаються до УЗД та МРТ.
Лікування епіконділіта
Найчастіше для лікування застосовують консервативні методи. Як і при артрозах широко використовуються ортопедичні пристрої (ортези), лікувальна гімнастика і фізіопроцедури.
Раніше вважалося, що єдиними лікарськими препаратами для купірування болю при епікондиліті є нестероїдні протизапальні засоби. Цю групу препаратів лікарі, дійсно призначають частіше за інших, оскільки її представники ефективно купируют біль. При цьому безконтрольне захоплення НПЗЗ загрожує небезпечними побічними ефектами, серед яких порушення кровотворення, пошкодження слизової шлунка, ризик шлунково-кишкових кровотеч і багато іншого, що обмежує їх застосування.
В даний час, доведено, що НПЗЗ не єдиний напрямок фармакологічної терапії. Без застосування хондропротекторів, рідко вдається досягти стійких результатів лікування. Сучасні ін'єкційні хондропротектори на основі біоактивного концентрату не тільки стимулюють процеси відновлення сполучної тканини, а й зменшують запалення в суглобі і навколо нього. Іноді, призначають навіть профілактичні курси хондропротекторів для захисту хрящової тканини в тих суглобах, які відчувають підвищене навантаження.